Začínáme hrát bridž

§¨©Ş

Co je to bridž


Bridž je karetní hra. Je to nejpopulárnější hra na světě, kterou hrají milióny lidi ve všech státech světa. Hra, kterou mohou hrát pro radost rodiny doma nebo hráči v klubech, hra kterou hrají politici, populární osobnosti i manažeři. Známá scéna z potápějícího se Titaniku, kdy nejen na horní palubě hraje orchestr, ale i v salónu dohrávají hráči v klidu svou partii bridže jistě o něčem vypovídá. Bridž si zahráli po vyřešení Karibské krize například Kenedy s Jackelinou proti Chruščovovi s jeho ženou, velký příznivec a skvělý hráč je i známý herec Omar Sharif a mnoho dalších osobností. Stále častější je i situace, kdy dohodnete velký obchod na hřišti golfu nebo u partie bridže. A bridž je určitě snazší a levnější varianta. Ale je to i zábava na dovolenou a najdete u něj mnoho přátel.

U nás sice nejsou jako v zahraničí bridžové školy, kterými projdou milióny hráčů, ale ve větších městech jsou kluby, kam si můžete zajít zahrát. Jejich seznam a hrací dny jsou na www stránce Českého bridžového svazu. O bridži je také mnoho knih, které již možná nejsou v knihkupectví, ale právě v klubech vám podají další informace a můžete se přihlásit do kurzu. A co se týče škol, je u nás již několik gymnázií, kde se bridž vyučuje.

A v následujících lekcích se můžete naučit základy hraní tak, aby i vy jste měli z bridže potěšení a zažili u bridžového stolu spoustu malých dobrodružství.

Příklad

Oba v druhé rozdával Jih.
  -  
-
Q8765432
AQ1084
AKQJ 65432
AKQJ 109872
AK J109
KJ9 -
  10987  
6543
-
76532
Západ   Sever   Východ   Jih
Drax   Bond   Meyer   "M"

O tom, že bridž hrají i další známé "osobnosti" svědčí i tato partie z knihy "Moonraker", kde James Bond plní na zloducha Draxe velký slem 7 samozřejmě s rekontrem. Tedy všechny zdvihy, i když Drax má prakticky všechny vysoké karty. Bond vypracuje kára tak, že dvě malá přebije trumfem. Zpátky do ruky se vrací trefy tak, že je hraje z Jihu a dává z ruky vždy vyšší kartu než Západ. Škoda, že jste nemohli vidět, jak se Drax po skončení partie tvářil.

Návrat na začátek dokumentu

Návrat Návrat na seznam lekcí

Naposledy editováno: 14.12.2003 19:38